Αγαπητοί γονείς,
Σας ενημερώσουμε ότι το σχολικό έτος 2022-2023 στο σχολείο μας λειτουργεί Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.). Η Ε.Δ.Υ συγκροτείται από τον/την Διευθυντή/τρια του σχολείου, τον/την εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, τον/την Ψυχολόγο, τον/την Κοινωνική Λειτουργό και τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων του/της μαθητή/τριας ή της ομάδας μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Οι ομάδες παιδιών που κατηγοριοποιούνται ως μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής, ψυχοπαιδαγωγικής υποστήριξης και μεταχείρισης, είναι οι ακόλουθες : παιδιά με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες (π.χ. δυσλεξία, δυσαριθμησία, δυσορθογραφία κλπ.), παιδιά με συναισθηματικά προβλήματα/αγχώδεις
δυσκολίες/διαταραχές, παιδιά με συμπεριφορικά προβλήματα/διαταραχές και παιδιά με αντικοινωνικές/παραβατικές συμπεριφορές, κακοποιημένα παιδιά με ακαδημαϊκά και ψυχοκοινωνικά προβλήματα, παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές (αυτισμός, Asperger κλπ.), παιδιά με νοητικές/γνωστικές ανεπάρκειες (π.χ. νοητική καθυστέρηση, οριακή νοημοσύνη κλπ.), παιδιά με ιατρικά προβλήματα/χρόνιες ασθένειες, παιδιά με αισθητηριακές διαταραχές/δυσκολίες (βαρηκοΐα, κώφωση, τυφλότητα) και παιδιά με φυσικές ανεπάρκειες (κινητικά προβλήματα).
Σκοπός της Ε.Δ.Υ. , ειδικότερα, είναι να διερευνήσει και να εντοπίσει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών, όπως επίσης το είδος των δυσκολιών και των πιθανών εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών φραγμών (π.χ. κοινωνικών, οικονομικών, πολιτισμικών, περιβαλλοντικών και οικογενειακών παραγόντων) που εμποδίζουν την ισότιμη πρόσβαση των μαθητών στη μάθηση, στο σχολείο και γενικότερα στην ομαλή σχολική φοίτηση.
Επίσης, τα στελέχη της Ε.Δ.Υ. εφαρμόζουν παιδαγωγικά, εκπαιδευτικά και άλλα υποστηρικτικά μέτρα και για το σύνολο των μαθητών της σχολικής κοινότητας. Συγκεκριμένα, υλοποιούν εξατομικευμένες ή ομαδικές δράσεις ενίσχυσης των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών. Επιπλέον, παρέχουν παιδαγωγική και συμβουλευτική ψυχοκοινωνική στήριξη σε εκπαιδευτικούς και γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών και εφαρμόζουν στοχευμένες
παρεμβάσεις ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας. Σημαντική είναι η ανάπτυξη συνεργασίας, σταθερών σχέσεων και δημιουργικών συνδιαλλαγών μεταξύ οικογένειας και σχολείου, με στόχο την καλύτερη λειτουργία όλων των παιδιών μέσα στο σχολείο και την υγιέστερη ψυχοκοινωνική και ακαδημαϊκή τους εξέλιξη, με
σεβασμό πάντοτε στις ιδιαιτερότητες και στα ταλέντα τους.
Όσοι/ες από εσάς επιθυμείτε να δηλώσετε το αίτημά σας για υποστήριξη από την Ε.Δ.Υ. μπορείτε να επικοινωνείτε με τον Διευθυντή του σχολείου (τηλ. 26950 28705) ή να αποστείλετε e-mail στο: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Οι μαθητές/τριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες παραπέμπονται στην Ε.Δ.Υ. κατόπιν γραπτής εισήγησης του Συλλόγου Διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Ζακύνθου. Τα στελέχη της Ε.Δ.Υ. θα παρευρίσκονται στο 2ο Γυμνάσιο Ζακύνθου κάθε Τρίτη και Πέμπτη.
Η Διεύθυνση του σχολείου, οι εκπαιδευτικοί και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό είναι πάντα στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε θέμα σχετικά με τη φοίτηση και την ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών σας και μαθητών μας.

Με εκτίμηση,
Καραγιαννίδης Γιάννης (Κοινωνικός Λειτουργός Ε.Δ.Υ.)
Ματσουκατίδου Χρύσα (Ψυχολόγος Ε.Δ.Υ.)
Μουζάκης Παναγιώτης (Διευθυντής/ Πρόεδρος Ε.Δ.Υ.)