Την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 στις 11.00π.μ., η ραδιοφωνική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Ζακύνθου ‘’Ραδιοδιαδρομές’’ εμφανίστηκε σε ζωντανή τηλεοπτική σύνδεση στην εκπομπή "Μέρα με χρώμα‘’ της ΕΡΤ3.
Οι 16 μαθητές που συμμετέχουν στην ραδιοφωνική ομάδα μαζί με τους καθηγητές Καλόγηρο Σωτήριο, υπεύθυνο της ομάδας και τον Διευθυντή του σχολείου Μουζάκη Παναγιώτη,
είχαν την ευκαιρία...

να παρουσιάσουν τη δράση της ομάδας, η οποία περιλαμβάνει τη δημιουργία ραδιοφωνικών εκπομπών ωριαίας διάρκειας, τη συμμετοχή σε ραδιοφωνικούς διαγωνισμούς, την παραγωγή θεματικών πολιτιστικών αφιερωμάτων και τη συμμετοχή στο ετήσιο φεστιβάλ μαθητικού ραδιοφώνου στα πλαίσια του Κοινότητα του European School Radio. Ολοκληρώνοντας την παρουσία τους στην εκπομπή, οι μαθητές τόνισαν τον μεγάλο, διπλό τους στόχο για την τρέχουσα σχολική-ραδιοφωνική χρονιά: Τη συμμετοχή και διάκριση στον σχολικό διαγωνισμό ραδιοφωνικού μηνύματος με θέμα την Ειρήνη και την ενεργή συμμετοχή στις δράσεις του 7ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου EUROPEAN SCHOOL RADIO 2023’’, το οποίο θα διεξαχθεί στις 6, 7 και 8 Απριλίου 2023 στη.... ΖΑΚΥΝΘΟ!!!

Επιλέγοντας εδώ μπορείτε να βρείτε το απόσπασμα της εκπομπής "Μέρα με χρώμα‘’ της ΕΡΤ3 με την ζωντανή εμφάνιση του 2ου Γυμνασίου.

Ο Υπεύθυνος του Προγράμματος Σωτήρης Καλόγηρος

Ο Διευθυντής Παναγιώτης Μουζάκης